Jak vybrat podběrák?
Typy podběráků
- Kaprové podběráky
- Podběráky pro přívlač
- Podběráky na plavanou a feeder
- Univerzální podběráky
Kaprové podběráky mají odolnou konstrukci a pro lov kapitálních kaprů nebo amurů je důležité mít podběrák s odpovídajícím rozměrem ramen. Nejběžnější rozměr je 100 x 100 cm délka ramen. S takovým podběrákem se již nemusíte obávat, že budete mít při podebírání větších ryb problém.
Ramena podběráku slouží jako nosná konstrukce pro podběrákovou síť. Ty se od sebe odlišují svou hloubkou a velikostí ok síťky. Jedná se o nejčastěji poškozenou část podběráku a z tohoto důvodu se bez problémů nechá zakoupit náhradní síťka.
Důležitým segmentem každého podběráku je středový díl, kam se nasouvají ramena podběráku. Jde o extrémně zatěžovaný díl. Z tohoto důvodu je dobré zvolit kvalitní kovový střed, který mívá podstatně vyšší pevnost než středy plastové.
A pak je tu rukojeť podběráku. Ta může být trojdílná, dvoudílná, jednodílná nebo teleskopická. Samozřejmě existují i jiná technická řešení, ale většina kaprařů s ohledem na odolnost volí jednodílnou rukojeť. Tyče bez spoje zaručují nejvyšší pevnost, ale nevýhodou je jejich transportní délka. Vzhledem k tomu, že se v rybařině používá univerzální závit, lze kvalitní rukojeť od podběráku využít i jako vrhací tyč s našroubovanou zakrmovací lopatkou.
Podběráky pro přívlač musí splňovat podmínku mobility rybáře a nesmí ho při toulkách kolem rybníků nebo řek extrémně omezovat v pohybu. Proto mají tyto podběráky spíše kratší rukojeť. Částečné odchylky lze nalézt ve tvaru podběráku a použité síťce. V případě, že cílenou rybou přívlače je např. štika, je dobré použít podběrák s větší hlavou.
Podběráky na plavanou nebo feeder se vyznačují naopak velice dlouhou rukojetí. Rukojeť je skládací a není výjimkou podběráková tyč o délce 5 a více metrů. Skladnost takto dlouhých podběrákových tyčí je zajištěna buď klasickým teleskopickým systémem nebo využívají systém děliček, kdy se jednotlivé díly zasouvají do sebe. Na konci podběrákové tyče se našroubuje podběráková hlava. Hlavy mají různé tvary a různou velikost. S ohledem na velikost lovené ryby a délku rukojeti jsou ale podběrákové hlavy vždy menších rozměrů, než třeba podběráky kaprové.
Univerzální podběráky jsou asi nejčastěji nabízenou a používanou variantou podběráku. Jejich velikost, lehký transport díky skladnosti a vhodná velikost podběrákové hlavy je předurčuje pro spolehlivé podebírání všech druhů ryb. Přesto pokud vyznáváte konkrétní rybolovnou techniku, je dobré sáhnout po podběrákovém speciálu. Univerzální podběráky mají většinou teleskopickou rukojeť a sklopná ramena se síťkou. Stejně jako u kaprových speciálů se vyplatí výběr s odolným kovovým středem podběráku.
Na co si dát při výběru podběráku pozor
- Vybírejte podběrák podle typu rybolovné techniky
- Kovový středový kříž výrazně zvyšuje životnost a odolnost podběráku
- Podběrákové tyče vybírejte z kvalitních materiálů. Neměly by být těžké, ale musí být odolné. Přes tyč se přenáší veškeré zatížení při podebírání. V nabídce najdete kompozitní materiály, Carbon nebo třeba profilovaný hliník.
- Pozornost věnujte i výběru síťky podběráku. Síťka z odolné tkaniny je nasákavá a po namočení mnohdy přidá podběráku výrazně na celkové hmotnosti. Naopak silonové síťky, využívané především u podběrákových hlav na plavanou nebo feeder nenatáhnou vodu a při pohybu ve vodě nezatíží podběrák a klade minimální odpor při pohybu ve vodě. A pak v nabídce najdete pogumované síťky. Nenasákají vodou a dobře se z nich vyprošťují uvolněné háčky.
- Nezapomeňte si dokoupit plovák na podběrákovou tyč. Plovák výrazně odlehčí podběrák a ulehčí Vám podebírání v případě, kdy Vám rybu nemůže podebrat kolega.